Agrocolis.com

Колку често полевате фабрика за кинески пари?

Инструкции за нега на растенија од кинески пари Вода. Вашата пилеа ужива неделни сесии за полевање, но погрижете се да дозволите нејзината почва целосно да се исуши помеѓу наводнувањето за да спречите прекумерно наводнување и гниење на корените. Во текот на зимските месеци, слободно наводнувајте само две недели. Колку сонце и треба на кинеската фабрика …

Колку често полевате фабрика за кинески пари? Read More »

Која е разликата помеѓу тигарските лилјани и дневните лилјани?

9 огромни разлики помеѓу отровните тигарски лилјани и денот Тигарските лилјани растат од светилки, додека дневните лилјани растат од корените. Двете растенија исто така се разликуваат врз основа на тоа како ги размножувате, иако и двата процеси се многу лесни. За да создадете нови дневни лилјани, поделете го постоечкото растение од грутката корени штом ќе …

Која е разликата помеѓу тигарските лилјани и дневните лилјани? Read More »

Колку често полевате мирен крин?

Мир Лили Неделни наводнувањаВашата мирна Лили ужива во неделното полевање, но ќе ви каже кога и треба вода со овенати лисја. Во текот на зимските месеци слободно наводнувајте го вашето растение само две недели. Последователно, дали треба да напоите мирен крин од врвот или од дното? Мировните лилјани се скоро секогаш жедни. Решението е едноставно. …

Колку често полевате мирен крин? Read More »

Кога треба да го исечам моето дрво Red Robin?

Вашиот водич за Ред Робин Време на кастрење Исчистете го само кога новото зеленило на Red Robin станало од црвено во зелено, што обично трае шест недели. Вообичаено, ќе треба да го скратите и одржувате вашиот Red Robin во подоцна зима, како и рана пролет. И дали фотинијата може тешко да се исече?. Ако сакате …

Кога треба да го исечам моето дрво Red Robin? Read More »

Кој е најдобриот начин за засадување краставици?

Како да растете и садите краставици Поставете ги краставиците на растојание од 36 до 60 инчи (12 инчи за растенија со решетката) во област со изобилство сонце и плодна, добро исцедена почва со pH од 6,0 до 6,8. Подобрете ја домашната почва со мешање во неколку инчи стар компост или друга богата органска материја. Краставиците …

Кој е најдобриот начин за засадување краставици? Read More »

Дали босилекот сака сонце или сенка?

Крајниот водич за одгледување, грижа и берење босилек целосно утринско сончево Босилекот напредува на топли температури и полно утринско сонце. Ако живеете во област со жешко пладневно сонце, обидете се да му дадете светла сенка на вашиот босилек во најтоплиот период од денот. А како се засадува босилек во саксии?. Четири чекори до одгледување босилек …

Дали босилекот сака сонце или сенка? Read More »

Дали е тарт од јаболка Фуџи или сладок?

Најдобрите јаболка за секоја употреба Фуџи: Јаболката Фуџи се цврсти, остри, слатки, многу сочни и добро ја држат својата форма. Вкусот на фуџиите е одличен, но можеби ќе треба да ги готвите уште малку ако не сакате погуст сос од јаболка. Braeburn: Слатко, курво и многу сочно, ова јаболко ќе го направи вашиот сос од …

Дали е тарт од јаболка Фуџи или сладок? Read More »

Што би убило грмушка од роза?

Што предизвикува грмушка од роза ненадејно да умре? Постојат неколку причини зошто грмушката од роза може да доживее ненадејна смрт. Неколку вклучуваат наезда од инсекти, рак на стеблото и премногу хербициди. Дали со ова белилото ќе ги убие розите?. Меѓутоа, делува бидејќи белилото ги убива сите бактерии присутни во водата и спречува водата да се …

Што би убило грмушка од роза? Read More »

Колку брзо расте куџу?

ОПИС: Куџу е качување, полу околу една нога дневно Откако ќе се воспостават, растенијата Куџу растат брзо, достигнувајќи дури 60 стапки по сезона со брзина од околу една нога дневно. Оваа енергична лоза може да се протега 32-100 стапки во должина, со стебла со дијаметар од 1/2 – 4 инчи. Понатаму, кое е заедничкото име …

Колку брзо расте куџу? Read More »

Како да засадите обични хлебни?

Растење на билки од хлебните Тревата хлебните расте на целосно сонце или делумна сенка и речиси секоја почва, вклучително и песочна или карпеста почва. Засадете семиња директно во градината на пролет или започнете ги во затворен простор неколку недели пред време. Една недела време на ладење во фрижидер (стратификација) помага да се обезбеди ртење. И …

Како да засадите обични хлебни? Read More »