Si të lulëzoj lulebore?

Si ta bëni luleboren tuaj të lulëzojë

Dhe çfarë të ushqeni lulebore për t’i bërë ato të lulëzojnë?

Në mënyrë tipike, lulebore lulëzojnë kur ushqehen me një pleh të ekuilibruar për të gjitha qëllimet, si një 10-10-10 N-P-K ose 12-4-8 N-P-K. Për të rritur madhësinë dhe sasinë e lulëzimit të lulebores, merrni parasysh një pleh me më shumë fosfor.

Çfarë çon në: a do të ndihmojë mrekullia gro të lulëzojnë lulebore?. Miracle-Gro i tretshëm në ujë përforcues lulesh

Ky është një përforcues i gjithanshëm i luleve që është i përshtatshëm për t’u përdorur në një shumëllojshmëri të gjerë bimësh shumëvjeçare dhe vjetore me lulëzim, duke përfshirë luleboret.

A mund të përdor Miracle Gro në lulebore?

Në veri, hydrangeas mund të rriten në diell gjatë gjithë ditës. Përmirësoni ushqimin dhe kullimin e tokës duke shtuar Miracle-Gro® Garden Soil për pemë dhe shkurre (në tokë) ose Miracle-Gro® Moisture Control® Potting Mix (kontejnerë).

Për më tepër, në cilin muaj fekondoni lulebore?

Hydrangeas duhet të vishen lehtë me pleh me çlirim të shpejtë në Mars, Maj dhe Korrik. Sigurohuni që ta përhapni rreth vijës së pikave të degëve dhe jo bazës. Uji pus. Nëse plehrat që zgjidhni është një lloj me lëshim të ngadaltë, mos harroni ta mbuloni lehtë me tokë për të aktivizuar plehun.

Ndryshoni ngjyrat e hydrangeas tuaj sipas dëshirës nga rozë në blu

Ekziston edhe një mashtrim tjetër në mëngën e uthullës së mollës: Ju në fakt mund të ndryshoni ngjyrën e luleve të lulebores nga rozë në blu. Lulet e lulebores do të jenë rozë në tokë alkaline, por do të ndryshojnë në blu në tokë acid. Pra, përzieni pak uthull molle dhe ujë dhe jepini një kënaqësi të gjitha bimëve që e duan acidin.

Si të përdorni sodë buke për të rritur lulebore

Nëse dëshironi të ndryshoni luleborën tuaj të bardhë (ose edhe ato blu) në një ngjyrë rozë, atëherë duhet të shtoni sodë buke. Ndërsa përzierja e sodës së bukës dhe ujit përthithet në sistemin rrënjor dhe më pas në kërcell, do të vini re se lulet bëhen një rozë më e gjallë.

Prandaj, a do ta bëjë kripa epsom të lulëzojë lulebore?

Meqenëse ngjyra blu e një lulebore formohet nga alumini i disponueshëm në tokë acid, shtimi i kripës Epsom nuk do t’i bënte lulet tuaja të ndryshojnë ngjyrë.

Dhe për shtimin e informacionit, çfarë do t’i bëjnë kripërat epsom hydrangeas?. Ndihmon edhe në formimin e klorofilit. Pra, për t’iu përgjigjur pyetjes, po, kripa Epsom mund të jetë e dobishme për hydrangeas. Mund të ndihmojë në përmirësimin e rritjes së tyre dhe për t’i bërë ata më të shëndetshëm. Megjithatë, disa ekspertë janë të mendimit se bimët tuaja nuk do të përfitojnë shumë nga kripa Epsom.

Pleh hydrangea: Një udhëzues i thjeshtë për kopshtarët e shtëpisë

Bimët e lulebores mund të përfitojnë nga pleh organik i balancuar mirë, me çlirim të ngadaltë. Disa nga plehrat më të mirë për hydrangeas janë Espoma Holly-Tone, Dr. Earth Premium Gold dhe Happy Frog Fruit & Flower. Bimët e lulebores zakonisht fekondohen në fillim të pranverës dhe ndonjëherë përsëri në fillim të verës.

Atëherë, a është i mirë llumi i kafesë për hydrangeas?. Lutrat e kafesë shtojnë aciditet shtesë në tokën rreth hydrangeas. Në një nivel kimik, ky aciditet i rritur e bën më të lehtë për bimën që të thithë aluminin që gjendet natyrshëm në papastërtitë. Efekti është një grup lulesh mjaft blu.

A është tepër vonë për të fekonduar luleboret e mia?

Mos fekondoni pas gushtit. Vjeshta është koha kur hydrangeas të fillojnë të përgatiten për gjumë. Plehërimi në këtë kohë mund të stimulojë rritjen e re që do të jetë shumë e butë për t’i bërë ballë dimrit.

Me këtë, a pëlqejnë hydrangeas dielli në mëngjes apo në mbrëmje?. Shumica e hydrangeas preferojnë vetëm diellin e mëngjesit. Megjithatë, një lloj hydrangea mund të thithë diellin gjatë gjithë ditës: hydrangea e panikulës. Ndonëse mund të përballojnë diellin, këto funksionojnë mirë edhe në hije të pjesshme.

A duhet të fekondoni lulebore çdo vit?

Plehëroni hydrangeas dy herë në vit, një herë në fillim të pranverës dhe përsëri në fillim të verës. Shumica e njerëzve aplikojnë plehra në maj kur bimët fillojnë të dalin jashtë. Më pas, ushqeni ato përsëri gjatë sezonit të rritjes, që është rreth korrikut. Një ushqyerje e dytë është veçanërisht e rëndësishme në klimat më të ngrohta.

A duhet t’i fekondoj hydrangeas në pranverë?

Pra, a promovon prerja e hydrangeas më shumë lule?. Heqja e lulëzimit të shpenzuar shkakton shkurre të lulëzuara që të ndalojnë prodhimin e farave dhe në vend të kësaj të vënë energjinë e tyre drejt zhvillimit të rrënjëve dhe gjetheve. Kjo i bën bimët më të forta dhe më të shëndetshme, kështu që duke i ngordhur, do t’i bëni një nder lulebores tuaj.

Me këtë, a prodhojnë më shumë lulëzime luleboret e ngordhura?. Ndryshe nga lulet e tjera, hydrangeas me kokë të vdekur nuk do t’i bëjnë ato të lulëzojnë përsëri. Hortenzat e rregullta lulëzojnë një herë në sezon, ndërsa varietetet e rilulëzuara prodhojnë një grup të dytë lulesh më vonë gjatë sezonit në kërcell të rinj.

A mund të spërkas ujë me sapun në lulebore?

Trajtimi i kërpudhave në lulebore

Mund t’i spërkatni bimët me ujë me sapun. Përdorni një lugë çaji sapun enësh agimi ose gëzimi me një litër ujë në një shishe spërkatës. Spërkatni gjethet, degët dhe tokën poshtë bimës.

Më pas, si i rinovoni hydrangeas?

Vendosni hydrangeas në dërrasën e prerjes dhe përdorni thikën e mprehtë për të prerë fundin e hydrangea në një kënd 45 gradë. Pastaj prisni një të çarë të vogël vertikalisht deri në mes të kërcellit të sapoprerë. Vendosni hydrangea(at) në vazo të mbushur me ujë të nxehtë. Lëreni të ulet për të paktën një orë dhe voila!

Meqë ra fjala, ajo nuk e hedh kurrë lëngun e turshive. arsyeja? shkëlqyer!

Përfitimi #6 nga lëngu i turshive: Plehëron bimët

Për bimët që pëlqejnë tokën acidike, si hydrangeas dhe rododendron, lëngu i turshive mund të ofrojë një nxitje shumë të nevojshme për të ndihmuar në mbështetjen e bimëve të lumtura. Vetëm sigurohuni që të testoni tokën tuaj dhe të hulumtoni bimën përpara se të filloni të derdhni lëng turshi mbi të!

Kripa Epsom në kopshtari: a është kripa epsom e mirë për bimët?

Nëse toka është e varfëruar me magnez, shtimi i kripës Epsom do të ndihmojë; dhe meqenëse paraqet pak rrezik nga përdorimi i tepërt si shumica e plehrave komerciale, mund ta përdorni në mënyrë të sigurt në pothuajse të gjitha bimët e kopshtit tuaj.

A është lëngu i limonit i mirë për hydrangeas?

Ka shumë receta për ndryshimin e lulëzimit rozë të një lulebore në blu: derdhja e uthullës ose lëngut të limonit në tokë; mulching bimë me llum kafeje, lëvozhgë frutash agrume ose hala pishe; ose varrosja e thonjve të ndryshkur, kanaçeve të vjetra prej teneqeje ose qindarkave të bakrit pranë shkurret.

A janë qeset e çajit të mira për luleboret?

Ju mund ta provoni këtë ujitje të bimëve me çaj në bimë që janë më të lumtura në tokë pak acid – si poinsettia, hydrangeas, bimë merimangash dhe bimë gome. Por qëndroni në ushqimin standard të bimëve për bimët që preferojnë kushte alkaline.

Si t’i bëj luleboret e mia më të plota?

Si një bimë e re, është më mirë të krasitni ose mashtroni bimën tuaj në mënyrë që të ndërtoni një bimë me trup të plotë dhe të degëzuar mirë. Sa herë që preni majën në rritje të një bime, ju merrni dy herë më shumë degë dhe kështu, në planin afatgjatë, më shumë lule.

A janë lëvozhgat e vezëve të mira për hydrangeas?

Nëse dëshironi lulebore rozë, lëvozhgat e grimcuara të vezëve mund të jenë një mënyrë për t’i marrë ato. Lëvozhgat e vezëve do të shpërbëhen ngadalë dhe do të zvogëlojnë aciditetin e tokës tuaj, duke e bërë më të vështirë për hydrangeas thithjen e aluminit.

Sa shpesh duhet të ujiten lulebore?

Hortensia duhet të ujitet tërësisht të paktën 3 herë në javë. Gjithmonë ujisni bimën përreth enës, jo vetëm në një vend. Uji duhet të dalë nga fundi i tenxhere. Asnjëherë mos e lini të ulet në ujë që do të bëjë që rrënjët të kalben.

A i pëlqejnë hydrangeas lëvozhgat e bananes?

Lëvoret e bananes për lulebore

Lëvoret e bananes janë gjithashtu një pleh i mrekullueshëm për luleboret. Përdorni lëvozhgat e dy ose tre bananeve për çdo bimë. Pritini lëvozhgat në copa të vogla dhe groposini rreth bazës së secilës bimë.

A duhet të fekondoj hydrangeas gjatë lulëzimit?

Plehërimi para se të lulëzojnë

Nëse luleboret tuaja lulëzojnë në fund të pranverës dhe në fillim të verës, ju dëshironi të jepni dozën e dytë pak para se të shpalosin lulëzimin e tyre. E njëjta gjë vlen edhe për ato që lulëzojnë në fund të verës / fillim të vjeshtës – duke u dhënë edhe një herë dozën e dytë, ashtu siç fillojnë të lulëzojnë.

A pëlqejnë shumë ujë lulebore?

Këshilla për kujdesin e lulebores

Uji thellë 3 herë në javë për të nxitur rritjen e rrënjëve. Lortenjat me gjethe të mëdha dhe të lëmuara kërkojnë më shumë ujë, por të gjitha varietetet përfitojnë nga lagështia e qëndrueshme. Përdorni një çorape thithëse për të ujitur thellë dhe për të mbajtur lagështinë nga lulet dhe gjethet.

a mundet një lulebore të marrë shumë diell?. Ekspozimi i tepërt i diellit mund të bëjë që shkurret tuaja të lulebores të digjen në gjethet dhe të lulëzojnë. Gjithashtu, sigurohuni që të vendosni gishtat në tokë për të parë nëse ka nevojë për lotim. Ne rekomandojmë një njomje kundrejt ujitjes së lehtë çdo ditë, por duhet të siguroheni që toka të jetë gjithmonë e lagësht – jo e lagësht – duke i futur gishtat në papastërti.

A munden hydrangeas të marrë diellin e nxehtë të pasdites?

Kjo bimë ka nevojë për pesë deri në gjashtë orë dritë dielli dhe nuk do të rritet në hije të plotë. Megjithatë, drita e diellit në mëngjes dhe hija e pasdites është më e mira në klimat e nxehta, pasi bima nuk do të funksionojë mirë në rrezet e diellit intensive dhe të drejtpërdrejtë.

si të ujisni shkurret tuaja të lulebores për rezultate më të mira. Për të ndihmuar Hydrangeas të lulëzojnë, u jepni bimëve një thithje të thellë 1-3 herë në javë në vend që t’u jepni pak gllënjka ujë çdo ditë. Hortensia nuk e toleron mirë ujitjen e tepërt ose thatësirën.

cila rritje mrekullie është më e mira për hydrangeas?. Plehrat Miracle-Gro për të gjitha qëllimet janë të përshtatshme për hydrangeas. Përzieni plehun Miracle-Gro me ujë sipas udhëzimeve të paketimit për madhësinë e shkurreve tuaja të lulebores. Aplikoni plehun Miracle-Gro çdo herë që ujisni, rreth çdo dy deri në tre javë.

Kur duhet të priten lulet e lulebores?

Prerja duhet të bëhet menjëherë pas ndalimit të lulëzimit në verë, por jo më vonë se data 1 gusht. Mos e krasitni në vjeshtë, dimër ose pranverë, përndryshe mund të prisni sythat e rinj. Krasitja me majë të degëve ndërsa gjethet dalin në pranverë mund të inkurajojë koka të shumta lulesh më të vogla sesa më pak koka lulesh më të mëdha.

A e ndihmojnë llumi i kafesë lulëzimin e lulebores?

Një mënyrë është përdorimi i llumin e kafesë në lulebore. Hydrangeas janë të njohura për lulëzimin e tyre globular dhe me tokë të pasur mund të ndryshoni edhe ngjyrat që merrni. Lutrat e kafesë janë në fakt një mënyrë për të krijuar tokë që prodhon lulëzime me ngjyrë pak më të pazakontë.

a do ta bëjë kripa epsom të lulëzojë lulebore?. Meqenëse ngjyra blu e një lulebore formohet nga alumini i disponueshëm në tokë acid, shtimi i kripës Epsom nuk do t’i bënte lulet tuaja të ndryshojnë ngjyrë.

a ndihmon kripa epsom lulëzimin e lulebores?.

Çfarë i bën uthulla hydrangeas?

Uthulla është një tretësirë ​​acidike e përbërë nga 5% acid acetik dhe ujë. Një pH prej 7 është neutral, dhe uthulla shtëpiake ka një pH prej rreth 2.4 (që është mjaft acid). Teoria është se aplikimi i uthullës së holluar në tokë do të ulë pH-në mjaftueshëm për të ndryshuar ngjyrën e lulëzimit të lulebores.

a mund të përdor rritje të mrekullueshme në lulebore?. Miracle-Gro i tretshëm në ujë përforcues lulesh

Ky është një përforcues i gjithanshëm i luleve që është i përshtatshëm për t’u përdorur në një shumëllojshmëri të gjerë bimësh shumëvjeçare dhe vjetore me lulëzim, duke përfshirë luleboret.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Leave a Reply

Your email address will not be published.